integrated amplifier research - Marantz vs Musical Fidelity vs Vincent

Εργαλεία και Τεχνικές για DJs και HI-FI Εξοπλισμός
Απάντηση
spitobitos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2017 12:56 pm

integrated amplifier research - Marantz vs Musical Fidelity vs Vincent

Δημοσίευση από spitobitos » Κυρ Νοέμ 19, 2017 11:52 pm

Καλησπερα στο forum

Τις τελευταιες ημερες περασα ατελειωτες ωρες ψαχνοντας λεπτομερειες για 3 ενισχυτες οι οποιοι ειναι στο shortlist για ενα home setup - αν καποιος απο το φορουμ εχει καποια γνωμη, θα ηταν ευπροσδεκτη

Τα ηχεια, κατα πασα πιθανοτητα, θα ειναι τα KEF R700 - τα συγκεκριμενα επιλεχθηκαν μετα απο πολυ ψαξιμο και καταφερα να τα ακουσω σε ενα τοπικο μαγαζι - πολυ ικανοποιημενος και νομιζω οτι θα γεμισουν τον μεγαλο χωρο (>40μ2) για τον οποιο προοριζονται - παρεπιπτοντως, η αρχικη επιλογη ηταν τα KEF R300 τα οποια ηταν μαγικα στον ηχο, και πολυ ανωτερα των πολυδιαφημισμενων LS50, αλλα τα R700 ηταν απλα σε αλλο επιπεδο με πολυ γεματο ηχο, ειδικα για μεγαλο χωρο (με την αναλογη αυξηση στην τιμη αλλα ευτυχως και με μια καλη εκπτωση απο τον προμηθευτη)

Το θεμα ειναι τωρα οι ενισχυτες και μετα απο ερευνα κατεληξα στους παρακατω

1) Marantz PM-14S1 - 90W sta 8 Ohm kai 140W sta 4 Ohm - ξεπερναει το budget αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν τα παραπανω λεφτα μεταφραζονται και σε ανωτερη ποιοτητα
2) Vincent SV-237 - ενδιαφερον hybrid amp ο οποιος χρησιμοποιει 3 λυχνιες μεχρι τα 10w και μετα tranzistors - αρκετα δυνατος (150w sta 8 Ohm) και με καλες κριτικες - αυτος ειναι διαθεσιμος στον προμηθευτη οποτε, μαλλον, υπαρχει και η δυνατοτητα να τον ακουσω με τα KEF
3) Musical Fidelity M5si - αυτος ο ενισχυτης ηταν η αρχικη επιλογη αλλα δυστυχως δεν υπαρχει στο συγκεκριμενο μαγαζι με τα ηχεια και με εβαλε σε περιπετειες - θα μπορουσα να τον παρω απο αλλου βεβαια αν και προτιμω να ειναι ολα τα κομματια απο τον ιδιο προμηθευτη - ο συγκεκριμενος ειναι dual mono bloc με αρκετη δυναμη (στην ουσια ειναι 2 ενισχυτες σε ενα κουτι, 1 ενισχυτης για καθε καναλι)

αρκετα σας κουρασα - οποιαδηποτε ιδεα/γνωμη ειναι ευπροσδεκτη

ευχαριστω και παλι
spitobitos

Άβαταρ μέλους
VCO
Admin
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 4:06 pm

Re: integrated amplifier research - Marantz vs Musical Fidelity vs Vincent

Δημοσίευση από VCO » Δευ Μαρ 19, 2018 12:55 am

Καλησπέρα spitobite,
μου είχε διαφύγει το θέμα αυτό, είμαι πολύ περίεργος να μάθω σε ποια επιλογή κατέληξες και αν έχεις μείνει ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
KillaHz
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 2:00 am

Re: integrated amplifier research - Marantz vs Musical Fidelity vs Vincent

Δημοσίευση από KillaHz » Δευ Μαρ 19, 2018 1:02 am

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα KEF , τελικα τα πηρες ?

Απάντηση